Rekuperacja w Twoim domu w Krakowie
Systemy ogrzewania – ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe, a może ogrzewanie ścienne?
Montaż: Kraków, Niepołomice, Skawina, Miechów, Wieliczka
Obecnie istnieje stosunkowo duży wybór w zakresie ogrzewania pomieszczenia. Firma Eko-Dom z Krakowa wykonuje instalacje do ogrzewania podłogowego, ściennego, jak również tradycyjnego grzejnikowego. To, jakie ogrzewanie wybierzemy, jest warunkowane tym, jak często użytkowany jest budynek, czy budynek jest budynkiem mieszkalnym oraz jego możliwościami technicznymi i możliwościami finansowymi właścicieli. Przekonaj się, który system będzie najlepszy dla Ciebie. Jeśli masz trudności z podjęciem samodzielnej decyzji, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści z chęcią pomogą w doborze najlepszego rozwiązania do potrzeb.
Ogrzewanie podłogowe i gazowe
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych systemów ogrzewania. Gwarantuje równomierne rozkładanie się ciepła w pomieszczeniu. Taki system opiera się na rozłożeniu rurociągów o niewielkiej średnicy pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu, że przepływa przez nie woda, ogrzewają pomieszczenie. Oparte są na niskotemperaturowym obiegu wody, dzięki czemu, mimo że w domu jest ciepło, podłoga wydaje się być neutralna.
Zasilanie i montaż ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe można zasilać energią elektryczną lub wodą. Instalacje wodną można podłączyć do kotłów, pomp ciepła lub sieci gazowej. Jeśli instalację elektryczną połączymy z panelami fotowoltaicznymi, ogrzewanie tym sposobem staje się bardzo opłacalne. W innych przypadkach preferuje się raczej instalacje wodne, chociaż jest to silnie sprzężone z indywidualnymi potrzebami, możliwościami budynku i powierzchnią domu.
Wśród zalet ogrzewania podłogowego na gaz wymienia się to, że gaz jest o wiele tańszy niż prąd, istnieje możliwość uzyskania dotacji oraz to, że automatyczny kocioł po zamontowaniu staje się praktycznie bezobsługowy. Chociaż koszty montażu ogrzewania podłogowego są nieco wyższe niż koszty tradycyjnych systemów grzewczych, w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają zaoszczędzić o wiele więcej środków.
Ogrzewanie ścienne
Ogrzewanie ścienne jest alternatywą dla ogrzewania podłogowego. Instalacja wygląda całkiem podobnie do instalacji podłogowej. Mamy również takie same możliwości w zakresie jej zasilania. Główna różnica pomiędzy tymi instalacjami jest taka, że temperatura ściany może być wyższa o około 5 stopni, niż temperatura podłogi. Instalacja może więc pracować na nieco wyższych temperaturach.
Wśród zalet ogrzewania ściennego wymienia się między innymi to, że można zagospodarować i wykończyć podłogę dowolnie, co nie wpłynie na wydajność systemu. Wśród wad natomiast to, że jeśli w domu jest dużo okien, drzwi balkonowych i przeszkleń, znacząco obniżają się możliwości w zakresie jego montażu.
Tradycyjne systemy ogrzewania grzejnikowego
Tradycyjne systemy grzewcze, chociaż są obecnie coraz rzadziej wybierane, to również mają swoich zwolenników. Ogrzewanie domu w ten sposób jest prostsze i tańsze na etapie montażu, jednak droższe w eksploatacji. Grzejniki działają na najwyższych temperaturach, spośród wszystkich możliwości w zakresie ogrzewania. Szybko się nagrzewają w przeciwieństwie do podłogówki i ogrzewania ściennego, ale niestety również dosyć szybko stygną.
Grzejniki sprawdzą się najlepiej w budynkach, które nie są użytkowane stale. W sytuacjach, w których czasowo chcemy obniżać lub zwiększać temperaturę w pomieszczeniu, to one będą najlepszym wyborem.