Dom powinien mieć przede wszystkim bardzo dobrą termoizolację, dzięki temu praca pompy ciepła będzie o wiele bardziej wydajna. Jest to urządzenie, które osiąga zwykle połowę mocy grzewczej tradycyjnego kotła, dlatego nie da się ukryć, że rozsądniej jest przemyśleć jej montaż jeszcze przed budową domu.
Modernizacja budynku pod montaż pompy jest oczywiście możliwa, jednak kosztowna. Bardzo często wiąże się z koniecznością docieplania budynku, wymiany okien oraz przeprowadzenia, m.in. przeróbek instalacyjnych dotyczących ogrzewania.
Jaki wybrać rodzaj urządzeń grzewczych do pompy ciepła?
Zwykle jest to ogrzewanie typowo podłogowe, dlatego rozsądniej jest zdecydować się na montaż pompy ciepła podczas remontu budynku lub jego budowy. Istnieje jednak możliwość pozostawienia grzejników tradycyjnych, które będą ogrzewać dom podczas pracy pompy ciepła.
Pompa jest urządzeniem, które nie osiąga aż takiej wydajności grzewczej, gdyż w domach najczęściej podłączany jest sprzęt niskotemperaturowy. Stąd także o wiele lepsze rezultaty jej użytkowania zauważą osoby, które zdecydowały się na jej montaż w domach nowoczesnych, energooszczędnych dostosowanych do tego typu rozwiązania.
Jakie grzejniki do pompy ciepła?
Aby pompa ciepła osiągała jak najlepsze rezultaty podczas swojej pracy, warto zdecydować się na montaż grzejników niskotemperaturowych przeznaczonych do tych urządzeń. Grzejniki do pompy ciepła powinny zatem zostać podłączone podczas modernizacji budynku lub w momencie jego budowy.
Grzejniki niskotemperaturowe mają zwykle na obudowie sporą powierzchnię wymiany, czyli przestrzeń przeznaczoną do kontaktu z powietrzem. Warto zdecydować się, np. na modele ścienne, które z łatwością zamontują odpowiedni fachowcy.
Kiedy można podłączyć pompę ciepła do tradycyjnych grzejników?
Wielu zastanawia się, jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła. Istnieje możliwość podłączenia urządzenia do tradycyjnych kaloryferów, które są już zamontowane w domu. Na rynku są dostępne tzw. pompy wysokotemperaturowe pozwalające na zasilanie instalacji do 65 stopni.
Konieczne jest jednak przymocowanie większej ilości grzejników w domu oraz wykonanie termoizolacji. W dobrze ocieplonych budynkach temperatura 65 stopni jest wystarczająca, by zapewnić komfort cieplny mieszkańcom.
Jakie są zalety montażu pompy ciepła?
Można wyróżnić kilka podstawowych zalet tego rozwiązania:
- brak emisji zanieczyszczonych spalin do atmosfery,
- brak konieczności zakupu dodatkowego paliwa grzewczego,
- darmowa energia z OZE,
- skuteczność, nawet przy dość niskich temperaturach na zewnątrz,
- długa żywotność urządzenia – szacuje się, że pompy działają bezawaryjnie nawet do kilku dekad,
- łatwa obsługa.
Podsumowanie
Montaż pompy ciepła jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, które rozwiązuje problem wyboru ogrzewania w domu. Wystarczy zdecydować się na montaż specjalnych grzejników do pomp ciepła lub na budowę instalacji podłogowej. Istnieje jednak możliwość podłączenia pompy do tradycyjnego ogrzewania, np. do kaloryferów. Konieczne jest jednak zakupienie urządzenie wysokotemperaturowego.