Wiedza na temat tego, ile energii potrzebuje nasz dom czy firma do swobodnego funkcjonowania, jest niezbędna, aby wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze. Tylko wtedy możemy być pewni, że z jednej strony sprzęt będzie wystarczający, a z drugiej nie wydamy niepotrzebnie większej kwoty na produkt o zbyt dużych możliwościach. Jak obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wynik był miarodajny i pomógł w dokonaniu właściwego wyboru.
Jakie czynniki mają wpływ na zapotrzebowanie cieplne budynku?
Zapotrzebowanie budynku na ciepło to kwestia bardzo indywidualna. Na ostateczny wynik składa się wiele czynników. Przede wszystkim istotna jest jakość i rodzaj ocieplenia ścian. Bardzo dużą rolę odgrywają także parametry okien i drzwi. Niski poziom przenikania ciepła stolarki okiennej i drzwiowej sprawia, że potrzeby energetyczne budynku znacznie spadają. Nie bez znaczenia są oczywiście warunki klimatyczne, panujące w miejscu naszego zamieszkania. Wpływ na wyniki obliczeń będzie miała również informacja, na jakie strony świata wychodzą okna.
Obliczanie zapotrzebowania energetycznego budynku
Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku wyraża się poprzez określenie, ile strumieni ciepła (czyli kilowatów energii) potrzebujemy do ogrzania 1 m² pomieszczenia. Aby uzyskać informację, ile energii cieplnej potrzebuje nasz dom, musimy pomnożyć metraż przez (mierzone w W/m²) indywidualne zapotrzebowanie. Informacja ta powinna być zawarta w projekcie domu. W przypadku, kiedy jej nie ma, obliczeniami powinien zająć się specjalista od instalacji grzewczej, który dysponuje odpowiednimi umiejętnościami. Musi on bowiem uwzględnić parametry muru, ocieplenia i tynku, co wymaga fachowej wiedzy i znajomości norm prawa budowlanego.
Wpływ termomodernizacji na zapotrzebowanie cieplne budynku
Nowe budynki powstają w technologii pasywnej i energooszczędnej. Dlatego ich zapotrzebowanie cieplne jest stosunkowo niskie. Inaczej ma się sprawa w przypadku starych domów. Okna i drzwi często nie były wymieniane od wielu lat, różnie bywa także z ociepleniem. Ilość energii cieplnej potrzebna do ogrzania takiej nieruchomości będzie ogromna. Ratunkiem dla właścicieli starszych domów może być termomodernizacja. Wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie wysokiej jakości warstwy izolacyjnej ścian i dachu oraz unowocześnienie systemu grzewczego i wentylacyjnego, pozwolą znacznie obniżyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Mając świadomość braków, możemy podjąć działania, które poprawią poziom izolacyjności naszego domu i pozwolą zaoszczędzić spore kwoty na codziennej eksploatacji.