Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na podłączenie pompy ciepła do istniejącej już instalacji, jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Dzięki temu nie trzeba generować dodatkowych kosztów związanych z gruntownym remontem. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy uzyskać poradę od sprawdzonej ekipy monterskiej.
Co ciekawe, podłączanie pompy ciepła do istniejącej już instalacji grzewczej, np. do tradycyjnego kotła, nazywa się metodą biwalentą. Tradycyjna instalacja wzmacnia działanie pompy ciepła, nie trzeba również demontować w domu sprawnych elementów grzewczych.
Jaką pompę ciepła wybrać, by podłączyć do istniejącej instalacji?
Przed podjęciem decyzji zakupowej koniecznie trzeba zorientować się, jaką pompę ciepła wybrać do istniejącej instalacji grzewczej. Można zdecydować się zarówno na technologie, które czerpią naturalne ciepło z gruntów, jak i powietrza. Czy zatem warto zamontować pompę powietrzną, czy gruntową?
Choć montaż pompy gruntownej wydaje się rozwiązaniem stabilniejszym, gdyż dolne źródło ciepła nie jest uzależnione od temperatury powietrza, podłączenie jej wymaga sporej przebudowy. Montaż jednostki zewnętrznej w przypadku pompy powietrznej nie wymaga zatem przekopania terenu wokół domu, dlatego jest to rozwiązanie bardziej polecane. Warto natomiast dopasować rodzaj pompy do zapotrzebowania.
Czy stare grzejniki mogą pracować efektywnie wraz z pompami ciepła?
Wszystko zależy od rodzaju grzejników. Jeśli w budynku jest podłączone ogrzewanie starego typu, np. działające z kotłami węglowymi, współpraca tych dwóch urządzeń może nie przebiegać efektywnie. Grzejniki te zwykle potrzebują wysokiej temperatury zasilania – 90°C, w przypadku kotłów gazowych parametr ten wynosi 75°C. Typowa pompa ciepła jest sprzętem niskotemperaturowym, potrzebuje około 45 °C zasilania.
Stare grzejniki są zatem często za mocne, jeśli chodzi o zapotrzebowania pompy cieplnej. Mowa tu jedynie o naprawdę przestarzałych systemach, nowsze rozwiązania świetnie jednak współpracują z obecnymi pompami ciepła, gdyż nie potrzebują tak wysokich temperatur zasilania. Innym rozwiązaniem jest również zdecydowanie się na montaż pompy wysokotemperaturowej.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?
Główną zaletą montażu pomp ciepła do istniejących już instalacji grzewczych jest oszczędność związana z kosztami eksploatacji. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wsparcie ekologii. Pompy ciepła pozyskują bowiem energię z natury, m.in. gruntu, wody, powietrza. Nie da się też ukryć, że są to urządzenia bardzo łatwe w obsłudze.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła z buforem?
Przede wszystkim pompy, które wyposażone są w bufor, nie przegrzewają się i nie dotyka je problem zbyt krótkich cyklów pracy. Ponadto bufor:
- Pozwala przechowywać ciepłą wodę użytkową i na wykorzystywanie jej podczas przerw w dostawie energii elektrycznej,
- Zapewnia instalacji minimalny przepływ wody,
- Pozwala pompie uruchamiać się rzadziej.
Podsumowanie
Pompy ciepła można podłączyć do istniejących już instalacji, dzięki temu nie trzeba wydawać zbędnych pieniędzy na generalny remont. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia oraz wiek grzejników. Rozsądnie jest zaczerpnąć porady doświadczonej ekipy monterskiej.