W teorii każdy wie, jak istotna jest dobra wentylacja. W praktyce wiele osób wciąż o niej zapomina. To duży błąd. Przebywanie w pomieszczeniu, z którego zanieczyszczone powietrze nie jest usuwane i, do którego nie napływa świeża mieszanka azotu, tlenu i argonu, ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – wywołuje ból głowy, drapanie w gardle, kaszel. Dziś skupimy się właśnie na wentylacji, a mówiąc dokładniej, na rekuperacji – jej zaletach i sposobie działania.
Rekuperacja – co to?
Mówiąc najprościej, rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna składa się z kilku elementów: z rekuperatora (centrala wentylacyjna), czerpni i wyrzutni, wentylatorów wywiewnych i nawiewnych, wymiennika ciepła, przewodów wentylacyjnych. Nie budujemy tutaj kominów do wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja montowana jest zamiast instalacji grawitacyjnej.
Wentylacja grawitacyjna
W przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), do czynienia mamy z konwekcją, czyli z ruchami powietrza wywołanymi różnicą jego gęstości oraz ciśnienia. Nie musimy tutaj montować żadnych dodatkowych urządzeń wywołujących ruch powietrza.
Czyste powietrze, na przykład przez nawiewniki okienne bądź rozszczelnione okna, dostaje się do domu. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu ma mniejszą gęstość i większą temperaturę niż świeże, a to sprawia, że unosi się ku górze i, za pomocą kominów wentylacyjnych, a mówiąc dokładniej, kanałów znajdujących się w kominach, jest usuwane na zewnątr – wraz z ciepłem. Taka wentylacja nie przyczynia się więc do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.
Działanie systemu wentylacji mechanicznej
Przejdźmy do sedna, czyli do omówienia, w jaki sposób działa system rekuperacji.
- Świeże powietrze z zewnątrz jest pobierane za pomocą czerpni, a następnie, przez kanały wentylacyjne, wędruje do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, czyli do rekuperatora.
- Dzięki znajdującym się w rekuperatorze filtrom, usuwane są zanieczyszczenia, bakterie, alergeny. Usuwane jest także CO2 – tak, by było na akceptowalnym dla naszego organizmu poziomie. Zawartość powyżej 1% dwutlenku węgla sprawia, że czujemy, że w pomieszczeniu jest duszno i nieprzyjemnie.
- Do pomieszczeń wędruje dawka świeżego powietrza.
- Zużyte powietrze wędruje do kanałów wentylacyjnych i trafia do rekuperatora, a następnie do wymiennika ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło. Takie działanie sprawia, że nie mamy straty ciepła, a koszty ogrzewania są zminimalizowane.
- Zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku.
- Ilość nawiewanego i wywiewanego powietrze podlegają regulacji, mamy kontrolę nad instalacją.
Zalety systemu rekuperacji
Jakie są zalety rekuperacji ? Poniżej najistotniejsze plusy:
- Instalacja nie tylko oczyszcza powietrze, ale umożliwia odzysk ciepła, a co za tym idzie, sprawia, że koszty ogrzewania są niższe.
- Świeżość o każdej porze dnia i nocy – bez potrzeby wietrzenia, otwierania okien i drzwi – otwieranie okien i drzwi związane jest z wychłodzeniem obiektu, co więcej sprawia, że do pomieszczeń mogą dostać się insekty. Montując rekuperację, takie problemy mamy z głowy.
- Wewnątrz budynku panuje przyjemny zapach.
- W domu z rekuperacją nie mamy powietrze z zanieczyszczeniami, kurzem, bakteriami.
Wszystko to przekłada się na lepsze zdrowie (przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest duszno, nikomu nie służy) oraz lepsze komfort i samopoczucie. Właśnie dlatego zarówno w domach jednorodzinnych, jaki i w firmach i biurach wentylacja jest konieczna.
Podsumowanie
Dom z rekuperacją to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jak działa taka instalacja? Z powietrza nawiewanego usuwane są zanieczyszczenia i bakterie, wymienniki ciepła umożliwiają natomiast odzyskanie ciepła, co przekłada się na spore oszczędności. Liczne zalety sprawiają, że wiele osób wentylację grawitacyjną zastępuje właśnie mechaniczną. Pamiętajmy jednak, aby projekt i kwestie montażu takiej instalacji zlecić fachowcom z doświadczeniem.