W coraz większej ilości nowo powstałych budynków, ale także w tych, w których właściciele decydują się na przeprowadzenie remontu, zostają zamontowane nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dzieje się tak głównie dlatego, że dużo osób pragnie ograniczyć emisję niekorzystnych spalin do atmosfery oraz chce postawić na energooszczędność i zdecydować się na budowę tak zwanego energooszczędnego domu, w którym priorytetem jest obniżenie cen rachunków. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się nieco zasadzie działania pompy ciepła, czyli urządzenia, które należy do grupy OZE. Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu.
Czym są pompy ciepła?
Pompa ciepła jest niczym innym, jak maszyną lub też z systemem grzewczym, który służy do ogrzewania domu, a także wody. Co ciekawe, jest to dosyć wszechstronny sprzęt, ponieważ dzięki niemu można także nieco ochłodzić pomieszczenia, dlatego może zastąpić on klimatyzację. Pompy ciepła pozyskują energię z odnawialnych źródeł, głównie z wody powietrza lub ziemi, czy gruntu. Najczęściej montowanym sprzętem są pompy tak zwane powietrze-woda lub też pompy powietrzne. Bardzo łatwo się je instaluje, a ich producenci gwarantują wysoką wydajność. Co ciekawe, pompy są takim urządzeniem, które będzie działać przez kilka dekad! Według twórców sprzęt ten daje gwarancję niezawodności przez około 50 lat. Jest to naprawdę dużo, zważywszy na to, że sam montaż zwraca się już po mniej więcej 7 latach.
Jak działa pompa ciepła?
Co istotne, działanie pompy określa się mianem tak zwanego odwróconego efektu działania lodówki. O co chodzi? Lodówka zazwyczaj usuwa ciepła z wnętrza, aby w środku schłodzić produkty, które się w niej znajdują, pompa działa odwrotnie, czyli usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i poprzez jednostkę centralną przekazuje ciepło do środka. Cały system pracy pompy ciepła składa się z trzech elementów:
- jednostki (źródła ciepła), która pobiera energię najczęściej z powietrza lub wody po to, by przetworzyć ją na energię cieplną, ogrzewającą dom,
- pompy ciepła, czyli urządzenia właściwego, które odzyskuje ciepło z otoczenia,
- instalacji przechowywania oraz dystrybuowania tego ciepła. Jednostka ta zajmuje się rozprowadzeniem ciepła po domu, a także przechowywaniem tymczasowym.
Obieg pompy ciepła, czyli jej działanie można podzielić zatem na trzy, różne kroki. Jest tak zwany obiekt solanki pobierający energię z zewnętrza, obieg czynnika chłodniczego, gdzie energia zostaje przetworzona na ciepło i oddana do obiegu grzewczego. W tym ostatnim źródło ciepła zostaje rozprowadzane po całym domu.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby wybudować energooszczędny dom lub też stajesz przed koniecznością wyremontowania swojego obecnego budynku, przedsiębiorstwa i chcesz wykorzystać odnawialne źródła energii, warto zdecydować się właśnie na pompę ciepła. Jest to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o tego typu urządzenia należące do kategorii OZE i stosunkowo szybko się zwraca. Przy pomocy pomp ciepła można również schłodzić nieco wnętrza budynku.