Pompy ciepła dzielimy na trzy typy, w zależności od tego, z jakiego źródła czerpią energię. Decydując się na montaż tego urządzenia, do wyboru mamy pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Co należy wiedzieć, aby podjąć odpowiednią decyzję? Poniżej porównamy wszystkie trzy rodzaje pomp ciepła. Znając wady i zalety poszczególnych rodzajów urządzeń, łatwiej będzie Ci zdecydować, jaka pompa najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Pompy gruntowe poziome i pionowe – porównanie
Wśród pomp ciepła, wykorzystujących energię z gruntu, występują dwa podtypy. Pompy pionowe charakteryzuje wysoka sprawność. Działają one dzięki umieszczonym na bardzo dużych głębokościach sondom. Źródło ich energii znajduje się zatem w miejscu, gdzie temperatura jest zawsze odpowiednio wysoka, co zapewnia pompie dużą wydajność. Niestety montaż takiej pompy wiąże się z wykonaniem odwiertów, co jest niezwykle kosztowne, czasochłonne i wymaga zezwoleń budowlanych.
Alternatywą jest pompa gruntowa pozioma, która nie wymaga głębokich rozkopów. Całość prac przebiega więc szybciej i generuje mniejsze koszty. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Do montażu poziomej pompy gruntowej potrzeba dużej powierzchni. Mogą sobie na to pozwolić jedynie osoby, dysponujące sporych rozmiarów działką.
Wady i zalety wodnej pompy ciepła
Innym typem pomp ciepła są urządzenia, wykorzystujące jako źródło energii wodę z gruntu lub specjalnego zbiornika z wodą. Jest to rozwiązanie, na które warto pokusić się przede wszystkim wtedy, gdy w pobliżu domu znajduje się naturalny zbiornik wodny. W przeciwnym razie konieczne jest utworzenie dwóch głębokich studni. Wiąże się to z dużą inwestycją, zarówno finansową, jak i czasową. Należy pamiętać, że cała instalacja, przez którą przepływa woda, narażona jest na korozję, wymaga częstej konserwacji i wymiany filtrów. Warto się zatem dobrze zastanowić, czy nasza inwestycja jest na tyle duża, by mimo dodatkowych kosztów zwróciła się w stosunkowo krótkim czasie.
Powietrzna pompa ciepła – wady i zalety
Największą popularnością cieszą się pompy, które do odbioru ciepła wykorzystują powietrze. Jednostka zewnętrzna wyposażona jest w wentylator, który transportuje powietrze do środka. Pobrana z niego energia zostaje zamieniona w ciepło, służące do ogrzania domu lub ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne, a jednocześnie najmniej kłopotliwe na etapie montażu. Nie wymaga odwiertów ani wykopów, przez co koszty instalacji są znaczne niższe niż w przypadku pozostałych rodzajów pomp.
Znajomość walorów oraz wad poszczególnych typów pomp, pozwoli Ci dobrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Dzięki tej wiedzy, w zależności od wielkości inwestycji, dostępnej powierzchni i możliwości finansowych, wybierzesz urządzenie odpowiednie dla swoich potrzeb.