Ze względu na coraz wyższe koszty eksploatacji tradycyjnych systemów grzewczych coraz więcej osób decyduje się na montaż nowoczesnych i ekologicznych pomp ciepła. Stanowią one alternatywę nie tylko dla kotłów na paliwa stałe, ale również na gaz czy olej. Planując jednak montaż tego typu urządzenia, sporo osób zastanawia się, czy pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnym sprzętem i systemem grzewczym? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w tym wypadku? Zachęcamy do lektury.
Pompa ciepła – co to jest?
Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię ze środowiska, w sposób naturalny, czyli z powietrza, wody, gruntu, w zależności od modelu i oddaje ją do instalacji grzewczej. Dzięki temu można ogrzać nią dom lub obiekt firmowy i zmniejszyć tym samym poziom zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Aby pompa działała, należy podłączyć ją do prądu. Decydując się natomiast na montaż instalacji fotowoltaicznej, można zasilać ją energią elektryczną pochodzącą z natury. Dzięki czemu całkowicie zostaje zniwelowany problem emisji szkodliwych związków do atmosfery. Pompa staje się urządzeniem w pełni ekologicznym.
Z jakimi systemami grzewczymi współpracuje pompa?
Pompy ciepła można zainstalować zarówno w budynkach nowo powstałych, jak i w gruntownie wyremontowanych. Należy jedynie pamiętać, że w przypadku tego drugiego rozwiązania, trzeba będzie zmienić rodzaj ogrzewania oraz zwykle wymienić grzejniki na nowe. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi. Są to systemy o niskiej temperaturze emisji oraz dużej powierzchni grzania. Przykładami takiego rodzaju ogrzewania są na pewno: popularne ogrzewanie podłogowe, płaszczyznowe oraz ścienne. Systemy niskotemperaturowe osiągają grzanie na poziomie mniej więcej do 65 °C.
Czy pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnymi systemami grzewczymi?
Wiele osób zastanawia się jednak, czy można podłączyć pompę ciepła do tradycyjnego, czyli zwykle wysokotemperaturowego systemu grzewczego. Jest to oczywiście możliwe, jednak w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło, zwykła pompa może być niewydajna, gdyż nie uzyska pożądanej, wysokiej temperatury, np. 75 czy 80°C. Decydując się zatem na montaż pompy, w budownictwie starszego typu, należy pomyśleć o zmianie grzejników, a także ociepleniu domu, by nie generował on wysokich strat cieplnych.
Innowacyjne pompy ciepła najlepiej współpracują z nowoczesnymi systemami grzewczymi, nazywanymi zwykle niskotemperaturowymi. Do takiego rodzaju ogrzewania należą popularne w ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe oraz płaszczyznowe. Pompy ciepła mogą także współpracować z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi, jednak sprzęt ten może być niewydajny, gdyż nie osiągnie wyższej niż mniej więcej 65 °C temperatury grzania. Najbardziej wydajnym urządzeniem jest pompa ciepła, która montowana jest w nowo powstałym domu lub też budynku po gruntownej modernizacji, w którym uwzględniono też zmianę systemu ogrzewania.