Pompy ciepła to źródło ogrzewania wody i domu, na które coraz częściej decydują się inwestorzy. Spośród kilku rodzajów urządzeń, na szczególną uwagę zasługują powietrzne pompy ciepła. Są one niedrogie w montażu i energooszczędne, a ich wysoki współczynnik wydajności cieplnej czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi dla klientów. Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła, musimy podjąć decyzję czy będzie to pompa ciepła split czy monoblok. Z poniższego artykułu dowiesz się, który rodzaj urządzenia najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
Split czy monoblok – różnice w budowie
Zarówno pompa ciepła typu split, jak i monoblok, korzysta z energii zawartej w powietrzu. Pobierając je z zewnątrz budynku, przekazuje dalej do układu centralnego ogrzewania. W ten sposób wytwarza energię cieplną, która ogrzeje dom lub posłuży do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Różnica między urządzeniami leży w rozmieszczeniu poszczególnych komponentów. Pompa ciepła split podzielona jest na dwie jednostki. Wymiennik powietrza znajduje się w jednostce wewnętrznej. Z kolei parownik, sprężarka i zawór rozprężny umieszczone są w jednostce zewnętrznej. Obie części układu łączą przewody, w których krąży czynnik chłodniczy. W pompie typu monoblok cały układ jest hermetycznie zamknięty w jednym urządzeniu, które znajduje się na zewnątrz budynku.
Montaż powietrznej pompy ciepła split a monoblok
Różnice w budowie pompy ciepła split i monoblok generują także inne wymagania na etapie montażu. W urządzeniu typu split połączenie pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną leży po stronie montażysty. Konieczna jest ingerencja takiej osoby w układ chłodniczy. Pojawia się zatem ryzyko powstania nieszczelności. Skutkiem tego może być wyciek czynnika chłodniczego. Dlatego osoba instalująca pompę musi mieć uprawnienia f-gazowe, które pozwalają na montaż urządzeń wykorzystujących substancje zubożające warstwę ozonową i fluorowane gazy cieplarniane.
Sprawa jest łatwiejsza w przypadku pomp ciepła typu monoblok, ponieważ ich układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty.
Pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać
Oba typy pomp mają swoje wady i zalety. W przypadku urządzenia typu split należy pamiętać o wykonywaniu corocznej kontroli szczelności. Jeżeli moc pompy przekracza 10 kW, konieczne jest również założenie tzw. karty produktu. W obu przypadkach ponosimy dodatkowe koszty. Z kolei decydując się na pompę typu monoblok, nie możemy zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu jej przed zamarznięciem w przypadku nagłego zaniku energii elektrycznej. Zakup urządzeń do zasilania awaryjnego czy montaż zaworów spustowych to również wydatek dla posiadacza pompy.
Oba typy pomp mają wysoki poziom efektywności energetycznej. Monoblok jest droższy w zakupie, jednak tańszy w montażu i użytkowaniu. Split będzie nas kosztował mniej, jednak wygeneruje wyższe koszty eksploatacji. Możemy je jednak obniżyć, inwestując równolegle w instalację fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze pod względem finansowym i pozwoli na szybkie zwrócenie się kosztów inwestycji.