Pompy ciepła cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii. Wykorzystując naturalne zasoby, pozwala nam ogrzać ciepłą wodę użytkową, wodę w basenie, a nawet cały dom. Co takiego wyjątkowego ma w sobie pompa ciepła? Jak to działa i jak w praktyce wygląda jej użytkowanie? Z tego artykułu dowiesz się, na czym polegają mechanizmy odpowiedzialne za działanie pompy ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła działają dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, grunt lub powietrze. Mechanizm urządzeń można porównać do tego, który steruje lodówką. Pompa pobiera ciepło z zewnętrznego źródła, po czym transportuje je do wnętrza domu. W przypadku pompy powietrznej, przepływ energii odbywa się przy użyciu wentylatora. Pompa gruntowa wykorzystuje wymienniki ciepła. Pierwotny wymiennik odbiera ciepło skumulowane w gruncie na skutek promieniowania słonecznego lub geotermalnego. Wtórny z kolei przekazuje je do instalacji grzewczej. Podobnie wygląda przepływ ciepła w pompie wodnej. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast wymiennika gruntowego wykorzystuje się wymiennik wodny.
Pompa ciepła a typ instalacji grzewczej
Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest możliwość podłączenia ich do instalacji, która już istnieje. Jeżeli zdecydujemy się na pompę powietrzną, w zaledwie kilka dni będziemy cieszyć się nowym źródłem ciepła w naszym domu. Pompę z powodzeniem podłączymy do tradycyjnych grzejników ściennych. Większą wydajność wykaże jednak przy instalacjach płaszczyznowych, takich jak ogrzewanie podłogowe czy panele ścienne. Ciepło przekazywane jest wtedy na bardzo dużej powierzchni, dlatego cały system nie wymaga tak wysokiej temperatury, jak w przypadku pojedynczych punktów grzewczych.
Czy korzystanie z pompy ciepła jest opłacalne?
Korzystanie z pompy ciepła jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla planety. Wykorzystuje bowiem odnawialne źródła energii, ograniczając tym samym emisję CO₂ do atmosfery. Może ono z powodzeniem zastąpić piece opalane paliwami, takimi jak gaz, węgiel czy drewno. Unikamy też, wiążącego się z tymi urządzeniami, problemu z konserwacją i tendencją do awarii. Decydując się na montaż pompy ciepła, korzystamy ze źródeł naturalnych. Pozwoli nam to w znacznym stopniu odciążyć domowy budżet. Niewielką ilość prądu, jaka potrzebna jest pompie na start, możemy uzyskać z paneli fotowoltaicznych. Łącząc te dwie nowoczesne technologie, podejmiemy działania proekologiczne, a jednocześnie długoterminowo bardzo opłacalne. Inwestycja w montaż pompy ciepła zwróci się bardzo szybko, a bieżąca eksploatacja będzie generowała o wiele niższe koszty niż przy tradycyjnych metodach