Jak działa kocioł gazowy?
Działanie kotła gazowego jest proste i bezproblemowe. Pracę urządzenia kontroluje się za pomocą specjalnego panelu. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować, czyli ustawić pożądaną temperaturę i czas włączania się pieca, aby móc ogrzać pomieszczenia w budynku.
Konserwację urządzenia natomiast wystarczy wykonywać raz do roku. Należy skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi szczelność kotła. Przegląd ten najlepiej przeprowadzać jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Jakie są rodzaje kotłów gazowych?
Można wyróżnić kilka rodzajów kotłów gazowych. Należą do nich:
- Kocioł tradycyjny – urządzenie to ma zamkniętą lub otwartą komorę spalania i występuje jako sprzęt jedno- lub dwufunkcyjny. Kotły te są sprawne i solidne, choć zużywają sporo paliwa.
- Kocioł kondensacyjny – jest to urządzenie, które pozwala odzyskiwać ciepło ze spalin, dzięki czemu jest to nieco ekonomiczniejszy sprzęt niż tradycyjny kocioł. Inwestycja w kocioł kondensacyjny dużo szybciej się zatem zwraca. Sprzęt ten ma zawsze zamkniętą komorę spalania, występuje jako piec jedno- i dwufunkcyjny.
- Kocioł pulsacyjny – spalanie odbywa się poprzez kondensację oraz pulsację. W piecu tym nie ma żadnych palników, a dzięki systemowi pulsacyjnemu koszty użytkowania kotła znacznie spadają.
Dlaczego kocioł gazowy kondensacyjny jest taki popularny?
Kotły te mają dużo wyższą sprawność, która wzrasta wraz z malejącym obciążeniem urządzenia. Co ciekawe, niewielkie przewymiarowanie pieca jest zatem naprawdę korzystne. Nie bez znaczenia jest również odzyskiwanie ciepła ze spalin.
Jednym z produktów spalania gazu jest woda. W tradycyjnych kotłach zmienia się w parę wodną i ulatuje ona przez komin, natomiast w kotle kondensacyjnym ulega skropleniu w wymienniku kotła. W ten sposób przekazuje mu ponownie swoje ciepło. Warto zdecydować się na montaż kotła kondensacyjnego wraz z ogrzewaniem niskotemperaturowym, np. podłogowym.
Jakie są zalety montażu kotłów gazowych?
Główną zaletą montażu kotłów gazowych jest łatwa obsługa. Urządzenie wystarczy odpowiednio zaprogramować, by włączało się ono samo o określonej porze. Ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne, które nie zanieczyszcza środowiska. Co więcej, kocioł gazowy można zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu.
Praca sprzętu jest czysta, nie trzeba sprzątać, np. sadzy, jak ma to miejsce w przypadku użytkowania kotła tradycyjnego na węgiel. Kocioł gazowy wyróżnia się także wysoką sprawnością oraz estetycznym wyglądem. Dzięki zdecydowaniu się na montaż tego sprzętu można zaoszczędzić sporo czasu, gdyż nie trzeba co kilka godzin, np. dokładać opału.
Kto powinien zająć się montażem kotła gazowego w budynku?
Montaż kotła gazowego powinien wykonać specjalista, czyli osoba, która ma odpowiednie uprawnienia instalatora. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenie zostanie podłączone prawidłowo oraz bezpiecznie. Instalator może również wykonać wstępny rozruch kotła, a także przeszkolić z jego użytkowania.
Podsumowanie
Coraz więcej osób decyduje się na montaż kotła gazowego u siebie w domu lub w firmie. Nic dziwnego, gdyż jest to urządzenie wydajne, a także ekologiczne, które nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Warto jednak pamiętać, że montaż kotła gazowego należy powierzyć instalatorowi z uprawnieniami. Tylko wtedy można mieć pewność, że urządzenie będzie podłączone prawidłowo oraz bezpiecznie.