Wybór systemu grzewczego ma duży wpływ na koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Oczywiście nie brakuje zwolenników tradycyjnych kotłów, opalanych drewnem czy węglem. Jeżeli jednak zależy nam na obniżeniu wydatków związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych, warto zdecydować się na montaż nowoczesnej pompy ciepła. Jakie korzyści wynikają z instalacji pompy ciepła? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom takiego rozwiązania.
Obniżenie kosztów ogrzewania
Pompy ciepła, wykorzystujące powietrze jako dolne źródło energii, to urządzenia niezwykle ekonomiczne. Dzięki niskim kosztom montażu, nie wymagają dużych nakładów finansowych. Codzienna eksploatacja również nie generuje wysokich kosztów. Energia elektryczna jest bowiem potrzebna jedynie do uruchomienia sprężarki. Dalsze procesy zachodzą przy wykorzystaniu energii, która pobierana jest z powietrza i dalej przekazywana do instalacji grzewczej. Jeżeli zdecydujemy się na połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, rachunki za ogrzewanie naszego domu oraz ciepłej wody użytkowej będą jeszcze niższe. Jednocześnie zyskujemy niezależność od zmiennych cen paliw stałych, takich jak węgiel i drewno. Pompa ciepła może z powodzeniem współgrać z ogrzewaniem podłogowym lub panelami grzewczymi montowanymi na ścianie. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać wytwarzaną przez urządzenie energię i zminimalizować straty energetyczne.
Instalacja pompy ciepła – wygoda i bezpieczeństwo
Niewątpliwą zaletą korzystania z pompy ciepła jest jej bezobsługowość. Możemy zaprogramować urządzenie na określoną temperaturę i cieszyć się ciepłem w domu bez martwienia się o dostarczenie na czas opału. Pompa ciepła to urządzenie uniwersalne. Nie tylko ogrzejemy z jej pomocą dom i wodę, ale wykorzystamy ją również do chłodzenia wnętrz latem. Unikamy również zagrożenia pożarowego i ryzyka wybuchu, które niesie za sobą wykorzystywanie do ogrzewania tradycyjnych pieców, w których zachodzą procesy spalania.
Ochrona środowiska a instalacja pompy ciepła
Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczają emisję CO₂ do atmosfery. W przeciwieństwie do kotłów zasilanych węglem, drewnem czy gazem, pompy ciepła nie generują szkodliwych tlenków i pyłów, powodujących powstawanie smogu. W dobie wysokiego wyeksploatowania planety przez człowieka, niezwykle ważne jest ograniczenie śladu węglowego. Wykorzystując naturalne źródła energii, przyczynimy się do ochrony środowiska. Jednocześnie zadbamy o nasz domowy budżet i zwiększymy poziom bezpieczeństwa swojego oraz swoich bliskich.