Pompa ciepła to nowoczesny i energooszczędny sposób na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są różne rodzaje wspomnianych urządzeń. Skąd zatem wiedzieć, jaką pompę ciepła wybrać do domu? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by montaż przyniósł maksimum korzyści i był jak najbardziej opłacalny.
Wybór pompy ciepła a dolne źródło energii
Podstawowym kryterium przy wyborze pompy ciepła do domu, jest rodzaj dolnego źródła, z jakiego będzie ona czerpała energię. Jeżeli w pobliżu posesji mamy odpowiedni zbiornik wody powierzchniowej lub źródło podziemne, warto zdecydować się na montaż wodnej pompy ciepła. W przeciwnym razie konieczne będzie utworzenie specjalnej studni, co niestety wygeneruje duże koszty. Alternatywą jest pompa, która za pomocą wymiennika pobiera energię z gruntu. Do jej montażu jednak, w przypadku wymiennika poziomego, potrzebujemy dużej powierzchni. Wymiennik pionowy z kolei generuje konieczność wykonania kosztownych prac.
Ze względu na koszty oraz łatwość montażu, wiele osób decyduje się na powietrzną pompę ciepła. Energia pozyskana z powietrza pozwala na ogrzanie całego domu, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Może również posłużyć do ogrzania ciepłej wody użytkowej.
Jaka moc pompy będzie odpowiednia do naszego domu?
Aby określić, jaka moc pompy jest konieczna do efektywnego ogrzania naszego domu, musimy wziąć pod uwagę jego metraż oraz indywidualne zapotrzebowanie na ciepło (informacja ta powinna być zawarta w projekcie). Nie bez znaczenia pozostaje również poziom izolacyjności drzwi zewnętrznych oraz okien, a także jakość ocieplenia. Należy zwrócić uwagę na to, z jak dużą mocą sprężarka będzie w stanie pobierać energię z dolnego źródła oraz ile tej energii trafi do systemu grzewczego.
Split czy monoblok – jaką pompę ciepła wybrać?
Wśród powietrznych pomp ciepła dostępne są dwa typy urządzeń. W pompach monoblok cały układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. Z kolei pompy split składają się z dwóch, połączonych przewodami części. Zawór rozprężny, parownik i sprężarka znajdują się w jednostce zewnętrznej. Wewnątrz budynku umieszczony jest wymiennik powietrza. Oba typy pomp działają podobnie, mają swoje wady i zalety. Monoblok wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed zamarzaniem w okresie zimowym. Decydując się na split, musimy liczyć się z kosztami corocznych kontroli szczelności. Wybierając pompę ciepła, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na niskich kosztach montażu, czy wolimy generować oszczędności w perspektywie długoterminowej. Warto rozważyć również połączenie montażu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Rozwiązanie to pozwoli nam szybko odzyskać koszty inwestycji i skutecznie oraz niedrogo ogrzać zarówno dom, jak i ciepłą wodę użytkową.