Systemy grzewcze działające w oparciu o pompę ciepła cieszą się w ostatnim czasie stale rosnącą popularnością – nic w tym dziwnego, są ekonomiczne, bardzo wydajne i nie wydzielają dwutlenku węgla do środowiska. Świadomość społeczna rośnie, a wraz z nią otwarcie na systemy OZE. Większe otwarcie społeczeństwa na nowości przynosi również więcej pytań. Jakie są rodzaje pomp ciepła? Czy można zamontować pompę ciepła bez przysłowiowego „kopania dziury w ziemi”? Jeśli Ty również zadajesz sobie powyższe pytania, to odpowiedzi na nie czekają w tym tekście.
Pompa ciepła jak działa?
W wielu artykułach możemy przeczytać, że pompa ciepła działa na zasadzie zbliżonej do działania lodówki – z tą jednak różnicą, że pompa wpompowuje ciepło, do wnętrza pomieszczenia a wypompowuje zimne powietrze. To trafne poniekąd porównanie, nie tłumaczy jednak w pełni tego, jak działają pompy ciepła. Pompy ciepła działają na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia i ogrzewania nim nośnika grzewczego, który w dalszej kolejności rozprowadza ciepło po instalacji grzewczej w budynku. Urządzenia te zaliczamy do grupy urządzeń OZE – czyli takich, które działają przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W wypadku pomp ciepła jest to energia cieplna wyzwolona przez jeden z żywiołów – wodę, ziemię lub powietrze. W zależności od źródła pobieranego ciepła rozróżniamy trzy typy tego urządzenia – gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z wnętrza ziemi. Ciepło pobierane jest przy wykorzystaniu wymiennika (kolektora) gruntowego – rury wypełnionej mieszanka wody i niezamarzającego płynu na przykład glikolu lub alkoholu. Płyn krążąc po kolektorze gruntowym, odbiera ciepło z ziemi, które przekazuje dalej do pompy ciepła, a ta przekazuje je z kolei do instalacji grzewczej w budynku.
Pompy ciepła woda-woda
Wodne pompy ciepła działają na podobnej zasadzie co ich gruntowe odpowiedniki, z tą jednak różnicą że ciepło pobierane jest z wód gruntowych. Urządzenie do swojego działania wymaga wykopania dwóch studni głębinowych – czerpnej i zrzutowej. Alternatywą dla kopania studni może być wykorzystanie zbiorników wodnych istniejących w pobliżu budynku.
Powietrzne pompy ciepła – tanie ogrzewanie domu bez kopania i bez emisji CO2
Powietrzne pompy ciepła nie wymagają kopania dziur w ziemi ani montowania żadnych wymienników. Są to nowoczesne urządzenia grzewcze, których działanie polega na wymianie powietrza. Powietrzne pompy ciepła w polskiej strefie klimatycznej działają zarówno zimą, jak i latem – pracują nawet wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz spada do około -30°C! Urządzenia te pobierają ciepło z zewnątrz budynku – w postaci pary jest ono kumulowane i przemieniane w energię grzewczą, która rozprowadzana jest poprzez elementy instalacji grzewczej po całym budynku.
Powietrzne pompy ciepła mogą podnosić temperaturę powietrza zimą i obniżać ją latem – niepotrzebny jest więc zakup systemu klimatyzacji. Jest to najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli interesuje nas montaż pompy ciepła w domu. W tym miejscu warto wspomnieć o udoskonalonej wersji tego urządzenia – pompie woda-powietrze, która dodatkowo umożliwia ogrzewanie wody użytkowej.
Pompa ciepła – inwestycja z pewnym zwrotem
Zakup pompy ciepła jest pewną inwestycją. Jeśli zaplanujesz montaż pompy ciepła jeszcze na etapie projektowania domu – to pierwsze oszczędności pojawią się szybciej, niż myślisz. Będą nimi brak konieczności wykonania drogiego przyłącza gazowego, własnej kotłowni czy komina spalinowego. Kolejne oszczędności pojawią się wraz z niższymi kosztami ogrzewania – możesz je obniżyć jeszcze bardziej, jeśli instalację elektryczną w budynku zasilisz fotowoltaiką. Jako Firma Eko – Dom, od 2017 roku wspieramy naszych klientów we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań działających w oparciu o OZE do ich gospodarstw domowych. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z pompami ciepła – zapraszamy do kontaktu!