Obecność klimatyzacji zarówno w domu, jak i w biurze nikogo już praktycznie nie dziwi. Trudne do zniesienia upały, a także łatwa obsługa klimatyzatora przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób postanawia zamontować go u siebie w budynku. W jaki sposób działa klimatyzacja? Z czego składa się ten system? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Montaż klimatyzacji
W ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost temperatury powietrza w lecie. Szczególnie wrażliwe na upał są osoby starsze, a także chorujące na serce. Dom lub firma są miejscami, gdzie można skryć się przed intensywnym słońcem, jednak bardzo często w sezonie letnim wewnątrz pomieszczeń również jest ciepło i duszno. Najbardziej nagrzewają się oczywiście pokoje zlokalizowane w części południowej domu oraz poddasza. Rolety czy żaluzje świetnie radzą sobie z zaciemnieniem, natomiast nie da się w ten sposób pozbyć zaduchu oraz ciepła. Warto zamontować system klimatyzacji.
Zalety klimatyzacji
Klimatyzacja ma kilka znaczących zalet. Można do nich zaliczyć:
- chłodzenie – zapewnia komfort domownikom i pracownikom przede wszystkim w lecie, choć można tę funkcję wykorzystywać niezależnie od warunków panujących na zewnątrz,
- grzanie – urządzenie to sprawdza się również do dogrzewania pomieszczeń, wiele osób użytkuje go zimą,
- osuszanie – dzięki tej funkcji w pomieszczeniach nie będzie rozwijać się grzyb oraz pleśń,
- oczyszczanie – zamontowane filtry w jednostce centralnej pozwalają na oczyszczanie powietrza z kurzu oraz pyłów.
Jak działa system klimatyzacji?
System klimatyzacji składa się z kilku urządzeń. Przede wszystkim z jednostki zewnętrznej, wewnętrznej, a także rurek wykonanych z miedzi, które łączą całą instalację. Wewnątrz systemu znajdują się natomiast elementy, które umożliwiają chłodzenie. Istotną funkcję pełni sprężarka, która pompuje czynnik chłodniczy przez instalację, a ten przedostaje się do skraplacza.
W skraplaczu sprzężony, gorący gaz, w który przekształcił się czynnik chłodniczy, oddaje ciepło na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem. W zaworze rozprężnym ciśnienie cieczy zostaje obniżone, przez co temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. Efektem jest zimny, rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.
Rozprężony czynnik chłodniczy przedostaje się do parownika, gdzie wskutek parowania pochłania ciepło z powietrza, ponownie przechodząc w rozprężony gaz, który wraca do sprężarki. Cały cykl rozpoczyna się od nowa.
Upraszczając, praca systemu klimatyzacji przypomina nieco działanie chłodziarki domowej. Czynnik chłodniczy, który przepływa przez rury, pobiera energię z jednej jednostki klimatyzatora, by przekazać ją drugiemu urządzeniu.
Główną zaletą klimatyzacji jest schładzanie pomieszczeń w budynkach zarówno domów prywatnych, jak i firm, z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatorów. System ten tworzą urządzenia, takie jak: jednostka zewnętrzna, wewnętrzna, rury wykonane z miedzi, a także elementy, które umożliwiają pracę instalacji. Działanie klimatyzacji jest bardzo proste, czynnik chłodniczy przemieszcza się miedzianymi rurami, pobiera energię z jednostki klimatyzatora, aby przekazać ją drugiemu urządzeniu.