Wybór odpowiedniego klimatyzatora powinien być przemyślany. Warto postawić na rozwiązanie nowoczesne, chętnie wykorzystywane nie tylko przez inwestorów, ale coraz częściej również przez osoby prywatne. Jednym z popularniejszych obecnie sprzętów są tak zwane klimatyzatory inwerterowe.
Urządzenia te zapewniają dużo wydajniejszą pracę oraz pozwalają na utrzymanie stabilnej temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dzięki nim można liczyć na komfort termiczny, a jednocześnie zmniejszyć również rachunki za prąd nawet o połowę. Co więcej, wykorzystują też najnowszą technologię z zakresu chłodzenia oraz ogrzewania pomieszczeń.
Jak działa klimatyzator inwerterowy?
Najważniejszą częścią klimatyzatorów inwerterowych jest oczywiście sprężarka, gdyż jest odpowiedzialna za wydajność urządzeń. Działa ona jednak nieco inaczej niż w innych tego typu urządzeniach. W płynny sposób dopasowuje swoją moc oraz wydajność do warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu.
Tuż po włączeniu sprzętu sprężarka zaczyna działać na niskich obrotach, redukując tym samym straty energii. Jej praca jest jednak mocno elastyczna, dzięki temu szybko dostosowuje się do warunków i uzyskuje pożądaną moc w krótkim czasie. Pozwala to uniknąć wystąpienia zjawiska tak zwanego prądu rozruchowego, którego skutkiem jest między innymi zwiększenie energii.
Czy warto wymienić stary klimatyzator na inwerterowy?
Klasyczne klimatyzatory najwięcej energii zużywają podczas rozruchu, gdyż ich działanie bazuje na zasadzie włącz-wyłącz. Oznacza to, że są one w stanie pracować przez cały czas wyłącznie ze stałą mocą i maksymalną energią.
Koszty eksploatacji tradycyjnego klimatyzatora są dużo wyższe niż inwerterowego, co w perspektywie długoterminowej jest mniej opłacalnym rozwiązaniem. Szacuje się, że zużycie energii w nowoczesnych klimatyzatorach inwerterowych jest nawet do 40% niższe niż w standardowych, ponadto, generują dużo niższy poziom hałasu. Warto zdecydować się zatem na wymianę.
Jakie są zalety klimatyzacji inwerterowej?
Klimatyzatory inwerterowe mają sporo zalet. Do najważniejszych należą przede wszystkim:
- dużo niższe zużycie prądu,
- dłuższa żywotność sprzętu, ze względu na automatyczne dostosowywanie pracy urządzenia do panujących warunków,
- krótszy czas osiągnięcia odpowiedniej temperatury,
- cicha praca,
- większa przyjazność dla środowiska,
- wykluczenie zjawiska wahań temperatury.
Gdzie wykorzystuje się klimatyzatory inwerterowe?
Klimatyzatory inwerterowe są wykorzystywane najczęściej w firmach, pomieszczeniach biurowych, choć można je również spotkać w budownictwie mieszkalnym czy przemysłowym. Szacuje się, że za kilka lat mogą one całkowicie zastąpić klasyczne klimatyzatory typu on/off.
Podsumowanie
Klimatyzatory inwerterowe są urządzeniami dużo wydajniejszymi niż tradycyjny sprzęt typu on/off. Przede wszystkim dlatego, że zamontowana w nich sprężarka działa w sposób dynamiczny, dostosowując moc klimatyzatora do warunków, panujących w danym pomieszczeniu. Główną zaletą ich montażu jest dużo niższe zużycie prądu oraz oszczędność pieniędzy.
Szacuje się, że klimatyzatory inwerterowe już niedługo zastąpią tradycyjne, wykorzystywane do tej pory urządzenia chłodzące.